Biografia
To prvé a najhlavnejšie, čím sa líši od väčšiny svojich kolegov, je jeho angažovanie sa v množstve nehereckých umeleckých aktvít. Viggo totiž nie je iba čoraz populárnejší herec, ale je tiež básnik, fotograf, maliar a hudobník. Veľa inšpirácie pre vkladanie svojich pocitov do umeleckých výtvorov mu určite dodalo aj pestré detstvo, ktoré strávil hneď v niekoľkých svetadieloch sveta. Narodil sa v New Yorku, od dvoch do jedenástich rokov cestoval s rodinou po juhoamerických krajinách ako Venezuela a Argentína a neskôr žil i v Dánsku, kde pracoval ako šofér kamiónu (jeho matka je Američanka a otec Dán). Aj vďaka tomu ostatne rozpráva plynule španielsky i dánsky.
Herectvo začal študovať po návrate do New Yorku. Hoci bola jeho prvá rolička iba vedľajšou, Mortensen mal šťastie, že išlo zrovna o veľmi úspešný film Petera Weira s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe – SVEDOK. K hviezdnej sláve ho nedostal, no dvierka do Hollywoodu mu rozhodne pootvoril. Viggo sa vzdal svojho zbožňovaného New Yorku a dal sa na bývanie v Los Angeles. Bol si totiž vedomý toho, že pokiaľ chce uspieť v hollywoodskej branži, je práve toto miesto tým jediným východzím bodom.
Vedľajšími roličkami sa predieral hodne dlhú dobu a prediera sa nimi dodnes. A práve preto je obdivuhodné sledovať, ako sa prostredníctvom nich dokázal vypracovať na filmovú hviezdu. K filmom, na ktoré je najviac hrdí, patrý napríklad INDIÁNSKY BEŽEC z roku 1991. Ide síce o malú nezávislú snímku, no jej status v rámci súčasnej kinematografie dosahuje takmer kultových rozmerov. Sean Penn, pre ktorého bola režijným debutom, v nej sympatického Mortensena obsadil do úlohy násilníckeho vietnamského veterána Franka.
Kto by si nepochvaľoval spoluprácu s takou legendou ako Al Pacino? Mortensen sa s ním ocitol na jednom placi pri nakrúcaní majstrovskej krimi gangsterky Briana De Palmu CARLITOVA CESTA. Síce išlo iba o naozaj malú roličku a navyše v nej bol pripútaný na invalidný vozík, no názov filmu sa v jeho filmografii trblieta ako nádherný diamant. Snímkou, v ktorej ste si Vigga mohli (tak ako ja) lepšie všimnúť po prvýkrát, mohol byť tiež KARMÍNOVÝ PRÍLIV z roku 1995. Súboj dvoch vojenských autorít Gena Hackmana a Denzela Washingtona v ponorkovom thrilleri o potenciálnom rozpútaní tretej svetovej vojny bol presýtený hneď viacerými skvelými vedľajšími hercami. Ale popri spomínaných dvoch filmových megahviezdach to bol práve Viggo, kto na seba ako racionálny vojak so silným charakterom upozornil najviac z celej posádky. Film sa, podobne ako všetky snímky producenta Jerryho Bruckheimera (SKALA, CON AIR, ARMAGEDDON), stal obrovským kasovým trhákom a pre Viggovu kariéru bol dovtedy najprínosnejším projektom.
Pozoruhodné nie je iba Viggove pestré všeobecné angažmá v umeleckých kruhoch, ale aj široké žánrové spektrum jeho filmografie. Popri hollywoodskych hitovkách ako KARMÍNOVÝ PRÍLIV a CARLITOVA CESTA sa totiž objavil aj po boku Nicole Kidmanovej v dobovej dráme Jane Campionovej PORTRÉT DÁMY. Podobne ako pri INDIÁNSKOM BEŽCOVI, ani tu nezarobil milióny, no získal si úctu kritikov po celom svete. A do tohto projektu išiel určite s vedomím že sa tak stane, pretože Jane Campionová (PIÁNO) nezvykne nakrúcať filmy, ktoré by ušli pozornosti filmových fajnšmekrov a kritikov.
Nech som už spomenul ktorýkoľvek lepší Mortensenov film, vo výpočte jeho titulov má z istých hľadísk najväčšiu hodnotu asi DOKONALÁ VRAŽDA. A to nielen preto, lebo ide o skvelý thriller, v ktorom si zahral hneď tretiu najhlavnejšiu postavu po Michaelovi Douglasovi a Gwyneth Paltrowovej. Viggo totiž v DOKONALEJ VRAŽDE stelesnil postavu bohémskeho maliara, ktorého ateliér vyzdobil svojími vlastnými obrazmi. Jedna z najlepších úloh v jednom z najlepších svojich filmov a k tomu navyše táto krásna možnosť, zosobniť vo filmovej úlohe seba samého...
Seba samého - umelca, ktorý má na konte tri jazzové albumy alebo množstvo umeleckých fotografií, po prvýkrát vystavených v roku 2000 v prestížnej newyorskej Galérii Roberta Manna. Umelca, ktorému ešte predtým, než sa stal slávnym hercom, vyšla kniha básní „Ten Last Night“ a ktorý považuje herectvo za rovnako plnohodnotnú formu umenia ako ktorúkoľvek z jeho ostatných aktivít. A možno práve preto, že sa mu oddáva s rovnakou láskou, mu za odmenu osud priplietol do cesty rolu Aragorna v PÁNOVI PRSTEŇOV. Pôvodne sa v nej mal objaviť Stuart Townsend (VŠETKO O ADAMOVI) a za jeho nekompromisnú náhradu musel asi Viggo zaplatiť vyrazeným zubom počas nakrúcania. To je však zanedbateľná daň za to, akú slávu mu PÁN PRSTEŇOV priniesol, prináša a ešte dlho prinášať bude.