Biografia
Timothy Francis Robbins sa síce narodil v slnečnej Kalifornii, ale iba málokedy hráva vo vyložených komédiách. Pristanú mu záporné úlohy alebo smutné kladné, ktoré sa niečím v živote previnili, ale zvyknú si to dramatizovať oveľa viac, ako je možno potrebné. Veď kto by zabudol na mladučkého bankového úradníka Andyho Dufresnea z adaptácie novely Stephena Kinga VYKÚPENIE Z VÄZNICE SHAWSHANK? „Nestlačil som spúšť, ale svojim spôsobom som ju naozaj zabil. Odohnal som ju.“ Práve sympatický Andy, ktorý sa správa, ako keby vo väzení nebol doživotne, ale iba na návšteve, tomuto vysokánskemu hercovi (1.96 metra) pravdepodobne prepožičal závoj nesmrteľnosti. Zveličene by sa dalo povedať, že Robbins môže nakrúcať akékoľvek hlúposti a tolerantnosť divákov, milujúcich Darabontov film, bude viac-menej nekonečná. Od toho roku (1994) nenakrútil nič, čo by až natoľko divákov utkvelo v spomienkach - a predsa sa stal živou ikonou. Postavy, ktoré si uchovávajú nádej, nech sa okolo nich deje čokoľvek, si nesmrteľnosť nielenže zaslúžia, ale sú k nej tak nejako automaticky „odsúdené“. Dodajme že Shawshank bol nominovaný na sedem Oscarov, ale napokon nezískal ani jedného, pričom Robbins nebol ani nominovaný.
Robbins však nie je iba Andy, takže sa na toto originálneho herca pozrime bližšie. Má brata Davida a sestru Adele. Talent zdedil po otcovi Gillovi, tiež hercovi a zároveň aj spevákovi. Už počas strednej školy začal mladý Tim hrať v divadlách (prípadne ich osvetľovať). Patrí k tým, ktorí uprednostňujú dotyk praxe pred škrobenosťou škôl, keďže predčasne ukončil štúdium na New York University a radšej išiel robiť umenie priamo na ulicu. Napokon sa ale k štúdium vrátil. Študoval nie len drámu na University of California, ale dokonca pre štúdium herectva odišiel až do Francúzska! Vyvrcholilo to na začiatku 80. rokov, kedy dokonca založil divadelnú skupinu s názvom The Actor´s Gang, v ktorej nie len hral, ale skúšal sám seba (úspešne) pasovať aj do pozície režiséra a scenáristu (častá spolupráca s Adamom Simonom). S týmto súborom Robbins cestoval dokonca až do Škótska. Dodajme, že je aj hudobník a filmový producent (vlastní Havoc Inc.).
Cez vedľajšie postavy v populárnych seriáloch („Moonlighting“ s Cybill Shepherdovou & Bruceom Willisom) sa prebojoval do celovečerných filmov. To už sa blížila takmer polovica 80. rokov, ale Robbins sa nikam neponáhľal a skúšal všeličo. Hral podpornú rolu v hite Tonyho Scotta a Toma Cruisea TOP GUN, v neslávnom fantazijnom prepadáku Willarda Huycka KÁČER HOWARD, prípadne u „športového režiséra“ Rona Sheltona v basketbalovom BULL DURHAM s Kevinom Costnerom a Susan Sarandonovou. Skutočný úspech však dosiahol až drámou Adriana Lynea JAKUBOV REBRÍK, kde stelesnil vietnamského veterána. Po spolupráci so Spikeom Leeom (HORÚČKA DŽUNGLE) ho Robert Altman obsadil do titulnej úlohy slávneho HRÁČA, za čo herec obdržal na festivale v Cannes cenu. S Altamnom sa ešte stretol na jeho kúskoch KRÁTKE STRIHY (a.k.a. Short Cuts) a PRET-A-PORTER. Po pobyte v Shawshanku mu prišiel vhod jeho uvoľnenejší režijný debut BOB ROBERTS, ku ktorému si napísal nie len scenár, ale je so spomenutým bratom Davidom je aj autorom pesničiek.
Ďalší vynikajúci výkon z pozície režiséra podal drámou MŔTVY MUŽ PRICHÁDZA podľa knihy Helen Prejeanovej. Odolal pokušeniu a namiesto seba obsadil do úlohy po zelenej míli idúceho vraha rebelanta Seana Penna a do úlohy sestry svoju vlastnú manželku (od roku 1988) Susan Sarandonovú. Za tento výkon si odniesol nie len nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia réžia, ale aj nomináciu na Zlatý glóbus za scenár, ktorý napísal (navyše film kryl aj ako producent).
Aby si oddýchol, prijal v roku 1997 odpočinkovú rolu neverou totálne zničeného reklamného agenta v komédii NIET ČO STRATIŤ, kde vytvoril nesúrodý (už len pre tú výšku) pár s Martinom Lawrenceom. Vďačnú príležitosť dostal aj v zimomriavky vzbudzujúcej úlohe potencionálneho teroristu, žijúceho so svojou manželkou (Joan Cusacková) nenápadne na pokojnom americkom predmestí. Ďalším odpočinkom, ktorý ale po finančnej stránke vyhorel, bolo ambiciózne sci-fi Briana De Palmu MISIA NA MARS. Tu po boku iných hercov (Connie Nielsenová, Gary Sinise) stelesnil kapitána astronautického výsadku, majúceho za úlohu zistiť, či je na Marse život. Jeho následný režisérsky (a scenáristický a produkčný) počin THE CRADLE WILL ROCK nevyšiel. Mihol sa ako prezident v brutálnej komédii Mikea Myersa AUSTIN POWERS 2: ŠPIÓN, KTORÝ MA PRETIAHOL. Zahral si v sviežej romantike Stephena Frearsa SEX, DIEVČATÁ, ČOKOĽVEK (a.k.a. Všetky moje lásky), kde hrali hlavné úlohy Iben Hjejleová / John Cusack. Rok 2001 sa niesol v znamení spolupráce so šialeným scenáristom Charliem Kaufmanom na bláznivej komédii ZLEZ ZO STROMU, kde si zahral vedca, výnimočného tým, že sa snaží naučiť myši ľudskému stolovaniu, ktorého život ale naruší stretnutie s istým Puffom (Rhys Ifans).
Veľmi úspešný bol rok 2004, kedy v réžii herca Clinta Eastwooda stelesnil po boku Kevina Bacona, Seana Penna a Laurencea Fishburnea lákavú, náročnú a vďačnú kreáciu muža, ktorý sa v detstve stal obeťou pedofilného únosu a na staré kolená sa stáva hlavným podozrivým zo spáchania ohavnej vraždy dospievajúceho dievčaťa (Emmy Rossumová). Za výkon v tejto cenenej adaptácii románu spisovateľa Dennisa Lehanea si odniesol Oscara nie len Penn, ale už aj Robbins (a film získal ďalšie štyri nominácie). V roku 2005, teda takmer dvadsať rokov od TOP GUN, sa stretol s Tomom Cruiseom vo vedľajšej ale neprehliadnuteľnej úlohe úspešného sci-fi thrilleru Stevena Spielberga VOJNA SVETOV. Strihol si tu roličku Harlana Ogilvyho, potencionálneho blázna, ukrývajúceho sa pred agresívnymi mimozemšťanmi v pivnici, kde na čas prichýli Cruisea a jeho dcérku (Dakota Fanningová), s ktorou má nekalé úmysly. K filmu narozprával komentár Morgan Freeman, herec, ktorý s ním absolvoval dlhý a vyčerpávajúci pobyt v Shawshanku.
Dodajme, že so Sarandonovu zatiaľ majú dve deti a že bol nejaký čas horúcim kandidátom na rolu gaunera Dr. Dooma v komixovej adaptácii Fantastickej štvorky. Z jeho ďalších úloh, starších aj novších, každopádne výrazných, spomeňme variáciu na Billa Gatesa v jednom z najrealistickejších „počítačových thrillerov“ ELITA, film ERIK THE VIKING v réžii montypythona Terryho Jonesa, ZÁSKOK bratov Coenovcov a po boku Paula Newmana, romantiku IQ s Meg Ryanovou a Walterom Mattheuaom