Biografia
Neustálený, rozlietaný a večne riskujúci dobrodruh - to je britský herec Sean Bean. Po prvýkrát sa oženil v roku 1981 za kaderníčku Debru Jamesovú a druhýkrát v roku 1990 za herečku Melanie Hillovú, s ktorou má dve dcéry. Prvá z nich, Lorna, prišla na svet ešte keď neboli svoji, v roku 1987, a tá druhá, Molly, v roku 1991, necelé dva roky po ich svadbe v lodýnskom Haringey Civic Centre. Ani druhé manželstvo, do ktorého už Sean vstupoval s väčšou opatrnosťou, mu však nevydržalo na dlhšie než sedem rokov.
S Melanie Hillovou sa rozviedol v auguste 1997. Pri nakrúcani televízneho seriálu "Sharpe" si totiž padol do náručia s herečkou Abigail Cruttendenovou. Dvojica sa zobrala len tri mesiace po Seanovom rozvode s Melanie, v novembri 1997. Ich dcérka Evie Natasha sa narodila o rok neskôr, v novembri 1998. Tretie manželstvo však tiež nevydržalo príliš dlho a Sean sa v roku 2000 s Abigail rozviedol.
V pracovnej sfére je však rovnakým "dobrodruhom". Strednú školu so zameraním na umenie a angličtinu ukončil už v šestnástich rokoch. Skôr, než sa začal venovať herectvu, vystriedal viacero zamestnaní typu predavača syru v supermarkete alebo zvárača v oceliarňach svojho otca. Prvé skúsenosti v obore a vôbec prvé nitky vzťahu k hraniu si začal pestovať počas hodín umenia na Rotherhamskej univerzite. V apríli 1980 sa stal jedným z tridsiatich šťastlivcov (vybraných z jedenásť tisíc adeptov!), prijatých na prestížnu Londýnsku kráľovskú akadémiu dramatických umení. Za výkon v hre "Waiting for Godot", ktorá bola jeho bakalárskou prácou, získal striebornú medialu.
Seanovým prvým profesionálnym účinkovaním na javisku bola v roku 1983 postava Tylbata v produkcii "Rómea a Júlie" a krátko nato sa predstavil v hneď niekoľkých hrách na slávnom londýnskom West Ende. Najväčší úspech dosiahol v predstaveniach "The Fair Made of the West" a "The Midsummer Night's Dream", produkovaných spoločnosťou Royal Shekespeare Company Kennetha Branagha.
V oblasti hraného filmu je jeho filmografia vyrovnane rozdelená do televízie a celovečerných snímkov. Najznámejšími rolami Seana Beana, ako pre nás samotných, tak i pre celý svet, sú tie v amerických filmových trhákoch. Špiónsky zradca a nepriateľ "Pierca 007 Brosnana" v ZLATOM OKU, rovnako bezcharakterný terorista, ohrozujúci rodinu Harrisona Forda vo VYSOKEJ HRE PATRIOTOV alebo ďalší charakterový slaboch v De Nirovom RONINOVY Johna Frankenheimera - to sú úlohy, ktoré ho predstavili svetovému publiku a paradoxne tiež postavy, ktoré z neho spravili mimoriadne dôveryhodného filmového zlosyna. Pri nakrúcaní VYSOKEJ HRY PATRIOTOV tiež zažil asi najpikantnejšiu historku svojej kariéry, keď mu Harrison Ford lodným hákom rozbil hlavu nad ľavým okom. Išlo o nešťastnú náhodu a dobrodruh Bean je vďaka nej dodnes označkovaný ôsmimi štichmi.
Sean Bean však rozhodne nie je iba jednorozmerným hercom so zaškatuľkovaným image a pokiaľ vie byť aj niečím iným, než zlosynom, tak je to predovšetkým neodolateľný lámač ženských sŕdc. Stal sa ním v populárnom bristkom historickom seriáli SHARPE, kde stelesnil hlavnú postavu vojaka Richarda Sharpa, stal sa ním v televíznej adaptácii spoločnosti BBC LADY CHATTERLEYOVÁ a stal sa ním tiež v celovečernej historickej ANNE KARENINE. O tom, ako šikovne si v nej dokázal získať srdce Sophie Marceauovej, sa u nás môžete presvedčiť na videokazetách.
V poslednej dobe sme Beana mali možnosť vidieť vo veľmi slušnom americkom thrilleri Garyho Fledera NEPOVEDZ ANI SLOVO. Opäť si v ňom zahral ďalšieho kriminálneho výrastka, stojaceho na opačnej strane zákona - uniesol v ňom dcérku samotnému Michaelovi Douglasovi, za čo bol v závere snímky potrestaný veľmi efektnou a na klišovité postupy filmu celkom originálnou smrťou. No a to už bol film, po dokrútení ktorého si na 18 mesiacov vyrazil na Nový Zéland. Tu sa odel do šatu tolkienovského Boromira, vzal do ruky svoju trúbu a stal sa jedným z členov SPOLOČENSTVA PRSTEŇA.
V ďalších dvoch dieloch trilógie sa už síce neobjaví, no na nakrúcanie bude spomínať ešte hodne dlho. Nie bezdôvodne si ostatne dali všetci deviati herci, predstavujúci Spoločenstvo, vytetovať na ramená deviatku, symbolizujúcu silu ich priateľstva. Nakrúcanie na Novom Zélande bolo totiž pre Seana rovnako úžasným zážitkom, ako aj pre všetkých jeho kolegov. A SPOLOČENSTVO PRSTEŇA je zatiaľ jednoznačným vrcholom Beanovej filmografie. Prišiel si v ňom na dobrodužstvo, ktoré tak zbožňuje a na rozdiel od toho, zažitého vo VYSOKEJ HRE PATRIOTOV sa tentoraz obišiel bez jediného zranenia. Možno mu už konečne bude v tých nehodách dopriateho trochu viac šťastia. Za veľké nehody sa totiž dajú považovať aj rozvody v dvoch nešťastných manželstvách. A Sean by bol určite rád, keby sa mu aspoň to tretie už konečne vydarilo tak, ako si ho vždy predstavoval.