Biografia
Talentovaný britský herec a večný rebel Rupert James Hector Everett sa narodil na východe Británie, county Norfolk. Ako sedemročného ho rodičia dali študovať k benediktínskym mníchom na Ampleforth college, odkiaľ ušiel v pätnástich rokoch do Londýna za svojim snom, ktorým bolo herectvo.
Ani štúdium na Central School of Speach and Drama, počas ktorého si zarábal ako gigolo, mu nevzdržalo dlho a po neustálych nezhodách s vedením a nerešpektovaní interných predpisov bol vylúčený. Svojho sna sa nevzdal a z Londýna odišiel do Glasgowa, kde niekoľko rokov účinkoval v štýlovom avantgardnom divadle Citizen's Theathre (Don Juan, Heartbreak Hotel).
Po niekoľkých účinkovaniach v televíznych seriáloch ako 'Strangers', či 'Vzdialené vrcholky hôr', prišla rola vo filme 'Another Country' s takisto začínajúcim Colinom Firthom, šlo o príbeh Guya Bennetta, čeliaceho diskriminácii okolia aj pre svoj ruský pôvod, aj pre sexuálnu orientáciu. Za rolu mladého búrača konvencií bol Everett ocenený cenou Drama Theathre Award v Londýne. Po uvedení snímku sa Rupert otvorene priznal aj k svojej homosexualite, čo svojim spôsobom poznačilo jeho kariéru a jeho herecký talent zostal nedocenený.
Prišlo niekoľko priemerných filmov ako 'Kráľ Arthur', 'Tanec s cudzincom' alebo dráma 'Duet pre jedného' pojednávajúca o talentovanej huslistke Stephanie, trpiacej nepríjemnou sklerózou multiplex, kde Rupert hrá jej obľúbeného žiaka Constantina.
Bez povšimnutia zostal muzikál 'Hearts of Fire' v hlavnej úlohe s Bobom Dylanom, zato taliansko kolumbijská 'Kronika vopred ohlásenej smrti' kde si zahral s Ornellou Muti, nominovaná na Zlatú palmu sa považuje dodnes za kvalitné spracovanie knižnej predlohy Gabriela Garciá Márqueza.
'The Right Hand Man' bol ďaľším z radu Rupertových nízkorozpočtových počinov, kde priemerný scenár a spracovanie nezachránil ani jeho nadpriemerný herecký talent. Ďalej sa pohyboval medzi rozličnými produkciami - 'Strelyayushchiye Angely' (sci-fi Rusko/Bulharsko), 'Podivná pohostinnosť' (Taliansko). V roku 1981 sa presťahoval do Paríža, kde vznikol film 'Tolérance'. Za zmienku stojí i film z tohto obdobia 'Occhiali d'oro', ktorý sa opäť zaoberá citlivou témou homosexuality.
Po návrate do rodnej Británie nasledovalo niekoľko vydarených snímkov - 'Šílenství krále Jiřího', 'Svatba môjho najlepšieho priateľa', 'Sen noci svätojánskej', 'Dellamorte Dellamore' , 'Ideálny manžel' alebo romantická komédia 'Správna vec', kde sa objavil po boku dlhoročnej kamarátky Madonny, ktorú v tom čase doslova prehovoril, aby mu k narodeninám prespievala jeho obľúbenú skladbu od Dona MacLeana American pie. Tá súhlasila pod podmienkou, že on sám v nej bude spievať background vokály.
Rupert sa dodnes objavuje vo filmoch vydarenejších ('Zamilovaný Shakespeare', 'Zabite kráľa', 'Je dôležité mať Filipa'), ako aj v menej vydarených ('Kľúč k láske', 'Žiť naplno', 'Inšpektor Gadget', 'Kontrarozvědka'), v animovaných ('Dobrodružstvá Elizy v Afrike', 'Shreck') i komerčne orientovaných ('Krása na scéne', 'Letopisy Narnie'). Aktívne sa venuje podpore charitatívnej organizácie Malawi, pomáhajúcej africkým sirotám, taktiež píše pre Vanity Fair a v roku 2006 bola publikovaná jeho autobiografia 'Red carpets and other banana skins', v ktorej okrem iného priznáva aférku s britskou kontroverznou producentkou Paulou Yates.
Je isté, že z Ruperta Everetta sa už nikdy nestane hollywoodska hviezda prvej kategórie, je to isté rovnako, ako jeho nepopierateľný herecký talent a inteligentný humor, pre ktoré si získal sympatie ľudí po celom svete.