Biografia
Je to zvláštne, že Isaac Liev Schreiber, ktorý je v Hollywoode – a teda širokej verejnosti – známy ako výkonný predstaviteľ slizkých, falošných, záporne ladených chlapíkov mysliacich len na seba, je v skutočnosti vážený shakespearovský divadelný herec (Hamlet, Othello), ktorý dostal ponuku od veľa váženého spolku Royal Shakespeare Company, ktorú ale odmietol „len“ kvôli svojmu režijnému debutu, ktorý natáčal v Čechách, suplujúcich Ukrajinu, s názvom EVERYTHING IS ILLUMINATED (s Elijahom Woodom). Po vyzradení tejto informácie asi už ani neprekvapí, že študoval na renomovanej Yalovej univerzite a Kráľovskej akadémii v Londýne.
Aj keď sa dostatočne predviedol ako jeden z únoscov z úspešného temného thrilleru rodinne založeného Rona Howarda VÝKUPNÉ, kde sa však blyskli najmä Gibson vs. Gary Sinise, zlomom v jeho kariére, odštartovanej v podstate len v roku 1994 (komédia Nory Ephronovej BLÁZNI A POLOBLÁZNI so Steveom Martinom), bolo až mihnutie vo VRESKOTE, ktorým Wes Craven a scenárista Williamson resuscitovali subžáner teen-vyvražďovačky. Schreiberov Cotton Weary je obvinený zo znásilnenia a mordu Maureen Prescottovej, matky novej kráľovnej vrieskania, Neve Campbellovej. Rok po ohavnom zločine, keď v cele smrti čaká na elektrické kreslo, sa však ukáže, že za mrežami zrejme nesedí ten správny.
Film mal ohromný úspech, oživil umierajúci subžáner a behom roka vznikol VRESKOT 2. Po udalostiach z jednotky sa Cotton dostal na slobodu a vzhľadom k tomu, že vrah si našiel Sidney Prescottovú aj na výške, snaží sa Weary zviditeľniť v médiách a takýmto hyenistickým spôsobom sa dostať k vlastnej TV one man show. Napokon dosiahne čo chce, chamtivosť v prevrátenom rebríčku hodnôt dua Craven / Williamson nie je potrestaná, pravdou je, že Cotton si v divadelnom finále vyberie správnejšiu cestu, ako sa stať slávnym a hrdinke pomôže.
Vlna hororov light bola na vrchole a jedným z výsledkov bol aj FANTÓM s nezvyklo áčkovým obsadením (Peter O´Toole, Ben Affleck, Rose „Tatum“ McGowanová z VRESKOTU) a nezvyklo biednym scenárom. Schreiber následne zabodoval podpisom zmluvy na adaptáciu bestselleru Michaela Crichtona SPHERE. Síce všetci vieme, ako dopadne (česť výnimke JURSKÉHO PARKU) prevod Crichtonovej knižky do filmu, tento raz to ale v réžii renomovaného Barryho Levinsona (RAIN MAN) nedopadlo až tak zle a to, že sa z filmu nestal hit, bola najmä vina k záveru prekombinovaného scenáru, ktorý už nevedel, čo by stváral od radosti. Nič-menej Levinson dokázal príbehu o hŕstke vedcov, ktorí sa na dne mora, v rozľahlej základni, snažia o priateľský kontakt (a neskôr aspoň o vlastné holé prežitie) s tajomnou mimozemskou entitou, vtisnúť v prvej polovici napätú psychologickú atmosféru, podoprenú prítomnosťou Dustina Hoffmana, Samuela L. Jacksona, Petra Coyotea a Sharon Stoneovej – v tejto spoločnosti to Lievovmu astronómovi Tedovi Fieldingovi pristalo.
Po spolupráci s priateľovským Davidom „Rossom“ Schwimmerom, ktorý režíroval televízny DESERT BLUE, nasledovala spolupráca s režírujúcim hercom Tonym Goldwynom na PRECHÁDZKE PO MESIACI (Diane Laneová, Viggo Mortensen), Normanom Jewisonom, ktorý v HURIKÁNOVI neodolal a nahlas vykríkol vlastný názor na skutočný príbeh údajného vraždiaceho boxera s tvárou Denzela Washingtona. Rok 1999 sa niesol v duchu Benjamina Rossa, ktorý pre TV natočil RKO 281, kde dostal Schreiber príležitosť zahrať si Orsona Wellesa. Odmenou mu boli nominácie na Emmy a Zlatý glóbus. Rok nato Craven uzavrel svoju trilógiu VRESKOTOM 3, kde Cotton dostal symbolický priestor.
Nasledovala romantická komédia Jamesa Mangolda KATE A LEOPOLD, kde nahrával Meg Ryanovej a Hughovi Jackmanovi + vládny zabijak John Clark v mrazivej ryanovke NAJHORŠIE OBAVY, kde sa zase stretol s Benom Affleckom, ktorý ako začínajúci expert v CIA na terorizmus bol príliš slušným chlapcom z dobrej rodiny na to, aby mal žalúdok na špinavé (ale o to účinnejšie) riešenie problémov a tak to zaňho v tichosti vyriešil mlčanlivý čistič.
Liev Schreiber vyznáva teóriu, že hrať záporné postavy je vďačnejšie ako hrať klaďasov a ako Steve Buscemi, ani on sa nehanbí za svoje „komerčné zločiny“ typu JAKUB KLAMÁR s Robinom Williamsom (alebo ŠIALENÁ LÁSKA s Barrymoreovou a O´Donnellom), lebo dobre vie, že divadlo nevynáša a že ak si zahrá v nejakej komerčnej vtákovine-tutovke, znamená to (okrem viacej fanúšikov z radov bežného publika) aj možnosť rok hrať za almužnu na doskách znamenajúcich svet. Občas sa nájde aj film, hoci určený pre TV, ktorý stojí za to - kontroverzný HITLER: RÍŠA ZLA, v ktorom Hitlera stelesnil Robert Carlyle. Čudný vták, tento Schreiber.