Biografia
Dlhé roky bol zosobnením ideálu rodinného režiséra (preto sem veľmi nezapadá niekdajšia spolupráca na produkcii filmov Davida Cronenberga SHRIVERS alebo RABID). Preslávil sa KROTITEĽMI DUCHOV v druhej polovici 80. rokov, dovtedy zberal skúsenosti, rešpekt a známosti ako producent, pričom u ANIMAL HOUSE Johna Landisa alebo animovanej fantasy HEAVY METAL Geralda Pottertona nemožno hovoriť ako o neúspechoch, v tom druhom prípade dokonca v mierne kultových tendenciách.
Meno si urobil až réžiou KROTITEĽOV DUCHOV, mega-úspešnej, mierne hororovej rodinnej trikovej komédie, z ktorej mal Steven Spielberg určite radosť. Svojský príbeh rozprával o troch mušketieroch, ktorí boli v skutočnosti štyria (Bill Murray, Ernie Hudson, Dan Aykroyd, Harold Ramis), ktorí si založili podnikateľskú živnosť na chytaní duchov, s ktorými sa v New Yorku zo záhadného dôvodu v poslednom čase roztrhlo vrece. Film vznikol na námet Aykroyda, keď ešte začínal v liahni talentov televízie NBC Saturday Night Live. Aykroyd chcel, aby film natočil jeho kamarát John Belushi, ale ten umrel a na rad prišiel Ivko, ktorý do akcie povolal svojho známeho Harolda Ramisa, aby na scenári zapracoval. Diváci šaleli od nadšenia.
Nečudo, že po produkovaní typických komédií 80. rokov (FBI V SUKNIACH), sa vrhol na KROTITEĽOV DUCHOV 2. Film bol chystaný ako trhák, ktorý mal vytiahnuť štúdio Columbia z komerčných bažín, čo bola úloha pre produkčnú Dawn Steelovú (umrela počas remaku MESTA ANJELOV). Dvojka sa kvalitou mohla rovnať vydarenej jednotke, predsa len to už ale bolo obohranejšie a ešte temnejšie (knieža Karpát a Moldavska), tržby boli - na rozdiel od jedničky - v USA nižšie, zato vyššie v Európe, keď sa to napokon zrátalo, tak neúspech to nebol, ale každopádne film nenaplnil veľké ambície. Trojka nevznikla najmä preto, že Bill Murray sa zaťal (už v dvojke robil svojim kolegom naschvály) a podmienil si svoju účasť tým, že umrie v úvodných desiatich minútach a po zvyšok filmu bude duchom.
Reitman bol rozbehnutý a možno na trojku ani nemal chuť. Rok nato sa mu podarilo nemožné - urobiť z ikony akčného žánru, Arnolda Schwarzeneggera, úspešného komediálneho herca. DVOJIČKY, kde hral dvojča Dannyho DeVita (!), mali ohromný úspech. Arniemu sa zmena imidžu páčila, divákom tiež a o chvíľu vznikol POLICAJT ZO ŠKÔLKY. Koho tu Arnold hral, je zrejmé, len dodajme, že tržby boli veľké a Arniemu to s prckami sedelo. Trio Reitman-Arnie-Danny sa stretlo ešte raz. Výsledkom bol JUNIOR o prvom tehotnom mužovi na Zemi. Arnold sa snažil (nominácia na Zlatý glóbus), ale film komerčne prepadol, nehovoriac o kritike, ktorá mala predčasné Vianoce.
Za zmienku stojí aj jeho ďalšie stretnutie so Sigourney Weaverovou (už to dotiahla rovno na prvú dámu) v DAVE, kde sa mihol aj Arnold (hral sám seba) a ktorá rozprávala o kóme amerického prezidenta, na ktorého funkciu dočasne nastúpi jeho dvojník z rád bežného obyvateľstva (Kevin Kline).
Reitman vždy viac produkoval ako režíroval. Kryl chrbát beznádejnému Rogerovi Spottiswoodeovi v márnom pokuse urobiť komediálnu hviezdu aj zo Sylvestra Stallonea (STOJ, LEBO MAMIČKAVYSTRELÍ!), Brianovi Levantovi a Rodovi Danielovi (BEETHOEVEN 1 - 2) a Joeovi Pytkaovi, ktorý sa snažil urobiť nového KTO OBVINIL KRÁLIKA ROGERA? a výsledkom bol SPACE JAM, kde sa stretli Michael Jordan a kreslené postavičky od Warner Bros. Ostré tempo, svižný soundtrack, ale diera do sveta nie. Väčším úspechom boli SÚKROMNÉ NERESTI Betty Thomasovej o kontroverznom rozhlasovom spíkrovi, ktorého si zahral kontroverzný rozhlasový spíker.
K réžii sa Reitman vrátil v produkcii akčného Joela Silvera v remakeu francúzskej komédie DEŇ OTCOV, ktorá však zúfalo prepadla (napriek účasti Robina Williamsa a Billyho Crystala). Návratom k lepším časom bola nenáročná dobrodružná komédia 6 DNÍ, 7 NOCÍ, kde vysadil Harrisona Forda a prinútil ho zamilovať sa do Anne Hecheovej na pustom ostrove v Pacifiku + EVOLÚCIA, ktorá bola zamýšľaná tak trochu ako Krotitelia duchov 3 - nesúrodý tandem hrdinov, ľudstvo v ohrození pred príšerami, drahé a početné triky, situačný humor.
Reitman má slovenské korene - narodil sa v Komárne, ale už ako capart sa s rodičmi presťahoval do Kanady a dnes je stopercentným Hollywoodčanom; aj keď v poslednej dobe nám tam už bohvieaké meno nerobí. Rýchlo pochopil, že jeho láskou je film a podieľal sa na ňom už na začiatku 70. rokov. Pričuchol k produkcii, réžii krátkometrážnych filmov, strihu, bol hudobným supervízorom. Začínal v televízii, točil celovečerné filmy, ale je napríklad aj tvorcom úspešného muzikálu Merlin, výrazne zasiahol do niekoľkých seriálov, detských show, Torontskej (a následne broadwayskej) divadelnej hry Spellbound.