Biografia
Krehká, prchká, emotívna a trochu pojašená. A samozrejme cieľavedomá, pracovitá, krásna a tiež veľmi talentovaná. To je kombinácia vlastností, ktorá vás môže doviesť jedine k víťazstvu. Ona ho už dosiahla. Všetci sa na to pamätáme. Niektorí sme jej hyper-sentimentálny výstup na oscarovom pódiu v roku 2002 zdupali pod čiernu zem a niektorí (vrátane mňa) sme si ju vďaka nemu zamilovali.Halle Berry pochádza zo z miešanej rodiny. Jej otec bol Afro-Američan a matka beloška. Svoju dcérku vrhli do žiare reflektorov pôrodnice 14. augusta 1968 v Clevelande, v štáte Ohio. Rodičia sa jej rozviedli keď mala štyri roky a tak vyrastala len s mamou, sestričkou z psychiatrie a s mladšou sestrou Heidis. Na strednej škole bola prezidentkou triedy a prispievala do školských novín. V sedemnástich sa po prvýkrát objavila na javisku čoby víťazka celoamerickej súťaže mladistvých Missiek a hneď sa vrhla na prácu v modelingu. Z televíznych obrazoviek začala vykukávať v roku 1989 v seriáli "Living Dolls" a z neho ju cestičky osudu zaviedli až do filmu Spika Leeho HORÚČKA DŽUNGLE (1991). Hrala v ňom dievčenskú trosku, závislú na cracku. A hneď ukázala, čo je ochotná obetovať pre čo najlepšie odvedenú prácu. Aby bola naozaj dokonalou feťáčkou, niekoľko týždňov sa nekúpala.
Halle svojím výstupom v Leeho filme zaujala, aj keď išlo o malú roličku. A tak jej boli okamžite ponúknuté ďalšie roličky. V POSLEDNOM SKAUTOVI si moc nezahrala. Na začiatku filmu si zatancovala okolo tyče pred Brucom Willisom a hneď na to ju rozstrieľali samopalmi. V BUMERANGU však už mala väčšiu rolu - bola milostným objektom Eddieho Murphyho. Tu už na seba dokázala strhnúť toľko pozornosti, že dostala možnosť byť lídrom úspešného seriálu "Queen". Hrala v ňom hlavnú postavu mladej černošky, bojujúcej proti krutému osudu otrokyne.
V roku 1993 Halle odmietla rolu Annie v NEBEZPEČNEJ RÝCHLOSTI, ktorá napokon spravila hviezdu zo Sandry Bullock. Ako sa po megaúspechu filmu asi cítila, si radšej nechcime predstaviť. O rok neskôr sa zjavila v jednej zo záporných postáv filmových FLINTSTONOVCOV. Príjemne pobavilo, že sa jej postava zradnej sexy sekretárky Freda Flintstonea volala Sharon Stone. Po tomto odľahčenom úlete Halle vletela do svojej prvej veľkej dramatickej role. V dráme STRATENÝ IZIÁŠ (1995) si zahrala opäť závisláčku od drog, v ktorej koži tentoraz bojovala o svojho syna, adoptovaného "slušným" bielym manželským párom. Ohlasy kritiky na jej herecký výkon boli zmiešané. Väčšina novinárov však Halleino preexponované herectvo označila za veľké pozitívum filmu a podľa mnohých dokonca zatienila predstaviteľku adoptujúcej belošky, Jessici Lang.
V druhej polovici deväťdesiatych rokov urobila Halle obrovský krok vpred. Popri tom, že ju časopis People vyhlásil za "Jedného z 50-ich najkrajších ľudí sveta", bola ovenčená aj prvými hereckými cenami. Krátko potom, ako zažiarila v politickej dráme Warrena Beattyho ŠKANDÁL! (BULWORTH) čoby šikovné dievča z ulice a milostný to objekt vysokého politika, prišiel na rad biografický televízny film ČIERNA CARMEN DOROTHY DANDRIDGE. Dorothy Dandridge bola v päťdesiatom štvrtom prvou čiernou herečkou, nominovanou na Oscara (bolo to za film CARMEN JONES). Keď sa Halle dozvedela, že Dorothy prišla na svet v tej istej clevelandskej nemocnici ako ona, rolu vzala ako osudové znamenie. Prežila si s ňou Dorothynu aféru s Ottom Premingerom, vrcholy i pády jej závratnej kariéry a nakoniec zomrela na predávkovanie drogami. Opäť hrala drogovú závisláčku. Ale tentoraz si svojím výkonom vyslúžila cenu Emmy za najlepší ženský herecký výkon v televíznom filme alebo seriáli. A o tom, že to nebolo len tak pre nič za nič, svedčí aj Hallein výrok na margo svojej postavy:
Vo februári 2000 si pochabá Halle zaflirtovala so zákonom. V červenom vypožičanom Chevrolete Blazer prešla na Sunset Boulevarde na červenú, vrazila do druhého auta a ešte aj utiekla z miesta nehody. Potom si to s rozbitou hlavou namierila rovno do nemocnice a po ošetrení, vyžadujúcom 20 štichov, oznámila telefonátom všetko polícii. Poškodeným v druhom aute bola istá Hetal Raythatha a našťastie vyviazla len so zlomeným zápästím, no Halle mala samozrejme z incidentu obrovské problémy. Musela zaplatiť pokutu 13 500 USD a na tri roky jej bol odobraný vodičský preukaz.
Noviny si na jej priestupku krásne zgustli. Ale len nakrátko. Tento nepríjemný incident totiž veľmi rýchlo a spoľahlivo zatienili jej ďalšie pracovné úspechy. V sci-fi Bryana Syngera X-MEN sa stala prvou afro-americkou predstaviteľkou komixovej hrdinky a v spoločnosti Hugha Jackmana, Iana McKellena, Fammke Janssen a Anny Paquin priviedla na svet jednu z najväčších hitoviek roku 2000. Bohužiaľ nie až takého úspechu dosiahol predpokladaný blockbuster OPERÁCIA: SWORDFISH (2001). Efektne matrixovsky zabalený akčný thriller so slabším obsahom bol však v kontexte s Halle predsa len prelomový. Čučoriedka totiž po prvý raz za svoju kariéru ukázala pred kamerami svoje prsia.
Nahota ale nie je tým, na čo by sa Halle koncentrovala. Tá bola len dôsledkom 2 a pol miliónového honoráru, o akom mohla dovtedy len snívať. To, na čo sa Halle sústredí a čo ju napokon v roku 2001 vynieslo na Olymp, je charakterné herectvo. Režisér Marc Forster jej za smiešny honorár 100 000 USD ponúkol rolu v hereckej dráme PLES PRÍŠER. Jej úlohou bolo zahrať postavu manželky chlapíka, odsúdeného na smrť tak, aby sme cítili, ako ju bolí manželova blížiaca sa poprava a zároveň chápali príčiny hlavnej postavy filmu - rasistického bachara! - pre ktoré sa do nej, čoby mladej černošky, zamiloval. Halle svoju postavu nie zahrala, ale doslova prežila. A za svoj výkon dostala Zlatý Glóbus i Oscara za najlepšiu herečku roka. Prvého hereckého Oscara za hlavnú rolu v histórii filmu pre Afro-Američanku.
Dnes už je Halle Berry za vodou. V roku 2002 bola opäť vyhlásená "Jedným z 50-ich najkrajších ľudí sveta podľa časopisu People", má na konte Oscara a s veľkým úspechom si strihla Bondove dievča v zatiaľ najdrahšej a vizuálne najbombastickejšej bondovke. Za Jinx z DNES NEUMIERAJ dostala 4 milióny USD. Pomyslela by si to, keď brala 2,5 milióna za obnaženie pŕs v OPERÁCII: SWORDFISH? A pomyslela by si pri čítaní scenára ČIERNEJ CARMEN DOROTHY DANDRIDGE, že sa o pár rokov neskôr ona sama stane držiteľkou prvého "ženského čierneho" Oscara? Halleina mama má byť na koho pyšná