Biografia
Má za sebou minulosť človeka, ktorý bol natoľko zúfalý, že hral v NÁVRATE VRAŽDIACICH RAJČÍN, ktoré majú problém brať s nadhľadom aj výnimočne humorne naladení obyvatelia tejto planéty, film je ale aspoň taký kuriózny, že sa uchádzajúco preslávil; čo už sa nedá povedať o šedo šedých filmoch VYŠŠIA ŠKOLA STRACHU alebo GRIZLY 2.
Clooney musel zvládnuť dve diametrálne odlišné veci – byť slávnym v TV a následne sa stať hviezdou celovečerákov. K televízii ho to ťahalo kvôli tatkovi Nickovi, televíznemu reportérovi. Ten ho brával do zákulisia, pričuchnúť k remeslu, ktoré si ale vyžadovalo neustále sťahovanie. George ale nechcel byť „synom Nicka Clooneyho“ a tak na radu prišla zvyšná časť umeleckej, rozvetvenej rodiny (teta speváčka, strýko a bratranec herci), ktorá mu nakecala, že Hollywood je skvelá vec. Zatrpknutý, životom i prácou unavený otec ho pred cestou do mesta snov varoval, George ale mal vyše dvadsať a tak si nemienil nechať radiť.
Po neúspechu so seriálom E/R (nemýliť s POHOTOVOSŤOU), prišlo hosťovanie v slávnom sitcome ROSEANNE, kde hral Bookera s dlhými vlasmi. Prišli ešte mnohé seriály, ktoré už mali k úspechu ďaleko. Zlom nastal až v roku 1994, kedy spojili sily magnáti Spielberg + Crichton a stvorili fenomenálnu kamarátku cien Emmy - POHOTOVOSŤ, kde Clooney so šarmom, ktorý mu od tej chvíle začal byť vlastný, stelesnil pediatra Douga Rossa, ktorý má problémy s pracovnou morálkou, ale so svojimi malými, vystrašenými pacientmi to myslí dobre (už horšie to myslí so ženami, ktoré strieda ako ponožky).
Má sa za to, že „naozaj“ ho preslávila až dvojka Tarantino/Rodriguez cesnakovou mäsiarčinou OD SÚMRAKU DO ÚSVITU. Kritika bola ako vždy zmätená, diváci sa ale úchylne pobavili, Clooneyho si všimli hollywoodski producenti a v rýchlom časovom úseku (až to vyzeralo tak, že na sebe nemusel vôbec makať, ale že sa proste zrazu objavil a dostával veľké honoráre) sa objavil v romantike s Michelle Pfeifferovou BÁJEČNÝ DEŇ a realistickom (pre mnohých až príliš) akčniaku čerstvo narodeného štúdia DreamWorks PEACEMAKER, z ktorého utkvie v pamäti najmä naháňačka v bratislavských (vlastne viedenských) uličkách.
Prišla možnosť zahrať si Brucea Waynea v BATMAN A ROBIN, pod taktovkou hipíka Schumachera, ale to, čo vyzeralo ako obrovská príležitosť, bol výstražný prepadák. Clooney sa ale rýchlo otriasol a už nasledujúci rok hral v noblesnom comebacku Stevena Soderbergha ZAKÁZANÉ OVOCIE s Jennifer Lopezovou. Mihol sa v Malickovej vojnovej dráme TENKÁ ČERVENÁ LÍNIA , ale viac žiaril vo vojnovej satire TRAJA KRÁLI, kde vo vojne v Perzskom zálive s kamošmi (Mark Wahlberg a spol.) zdupkal, aby šlohol Saddamov poklad a aby sa potichu vrátil do základného tábora, akoby sa nechumelilo, ale cesta sa skomplikovala a my sme s nimi spoznali zbytočnosť ľudského života vo vojne. O rolu Archieho Gatesa stál natoľko, že sa neváhal uchýliť k takej úbohosti, ako prepadnúť v Eastwooda, Gibsona a Cagea, pre ktorých bola tá rola písaná, zviazať ich a zamknúť u seba doma, takže produkcii napokon neostalo iné, iba mu tú rolu dať. V tom istom roku ešte prepožičal hlas škandalóznemu celovečeráku SOUTH PARK – PEKLO NA ZEMI.
Nasledoval jeho prvý veľkorozpočtový film (BATMAN nebol o ňom) - PERFEKTNÁ BÚRKA, kde to špliechalo jedna radosť a kde sa na palube vrtkej lode zase stretol s Wahlbergom, vedľa ktorého sa mal v opičej maske pôvodne mihnúť aj v jeho PLANÉTE OPÍC, lebo prehral akúsi stávku. Clooney je vôbec veselá kopa: herečke Dunnovej v 3. KRÁĽOCH šmaril medzi oči jablko, doma chová prasa menom Max, svadby sa bojí ako čert kríža (možno i preto, že má za sebou rozvod ako následok najmä toho, že sa mu kedysi nedarilo v práci).
Coenovský BRAČEK, KDE SI? sa stretol s nejednoznačným prijatím, Clooney ale za rolu drahou pomádou posadnutého ironického barda Odysseusa získal Zlatý glóbus. Jeho finálne pišišvorenie sa na pódiu pred natrieskanou sálou, je úžasné.
Rok nato s radosťou prijal cameo šéfa Devlina na záver Rodriguezovho roztatáreného rodinného hitu SPY KIDS (zopakoval si ho v SPY KIDS 3-D) a prišiel remake pohody OCEAN´S ELEVEN, kde hral Dannyho Oceana, hlavu zlodejov, ktorý nenatočil pre peniaze (a bolo to poznať), ale napokon ich film zarobil tak veľa a všetci (herci pri natáčaní aj diváci v kine) sa bavili tak dobre, že sa začalo hovoriť o sequele, kde už bolo zlodejov 12 a všetkých kočíroval zase Soderbergh.
Týmto dvom sa spolupracovalo tak dobre, že následne si obaja založili malú produkčnú spoločnosť. Ten rok (2002) ale nebol šťastný – s pomocou zobudeného ale len produkujúceho Jamesa Camerona natočili SOLARIS, mutanta love story a meditačnej sci-fi podľa Lemovej knihy a Tarkovského filmu. Ten ich prepadol a stretol sa s rozporuplným kritikami a zo všetkého najviac sa preslávil holým Georgeovým oným, ehm, zadkom. Kriminálna komédia BOMBAKŠEFT, v ktorej sa mihol len preto, lebo ju produkoval, si viedla ešte horšie. Zase ale niečo je na tvrdení: „Budem radšej, ak mi kariéru zničí SOLARIS a nie BATMAN A ROBIN“. A patrí sa dodať, že občas jeho produkčná činnosť vyjde – výbornou INSOMNIOU s Al Pacinom a Robinom Williamsom. Väčšinou to ale dopadne ako ROCK STAR s Markom Wahlbergom a Jennifer Anistonovou.
Nasledoval jeho režijný debut MILUJTE SVOJHO ZABIJAKA, kde sa aj mihol, ale sólo hral Sam Rockwell ako zabávač, ktorý svoju TV show zneužíval na kamuflovanie vrážd pre CIA (myslite si čo chcete o tvrdení, že príbeh vznikol na základe skutočných udalostí). Z filmu bolo cítiť, ako veľa sa Clooney naučil, film však nikto nevidel a režírujúci herec sa ani nesnažil zakrývať trpkosť z toho, že sa o niečo snažíte a napokon vás aj tak má každý na háku. Na jeho obranu treba dodať, že by mal točiť viac filmov, lebo miera sexu a násilia v nich je optimistická.
George Clooney je pracant: nevzdal sa ani keď od vyčerpania padal na kolená a aby stíhal stať sa hereckou hviezdou, ale zároveň aby dodržal zmluvu o TV tvorbe, využíval mnohé dostupné drogy, aby sa udržal na nohách. Tie časy sú už preč, dnes je nič si o sebe namýšľajúcou hviezdou, ktorá hrá, lebo je to sranda, ženy ho chcú mať doma a muži chcú byť ako on.