Biografia
Richard Frank Oznowitz alias Frank Oz. Nie len režisér a producent, ale aj expert na bábky (a ich dabovanie) a zriedkavý herec. Narodil sa v Anglicku, ale už čoskoro sa s rodičmi, bratom a sestrou Jenny presťahovali do Belgicka. Odtiaľ do Kalifornie. Posadnutosť bábkami ho opantala ako 11-ročného. Nečudo, hobby jeho rodičov Frances a Isidora boli... bábky. Ako teenager sa spoznáva so starším Jimom Hensonom, legendárnym tvorcom od spodku ľuďmi vedených bábok, známych ako „Muppets“ (z ktorých si vystrelil Peter Jackson vo svojom „Meet the Feebles“).
Oz však dal jeho ponuke na spoluprácu košom, uprednostniac štúdium. Žurnalistiku na Oakland City College napokon nedokončil. Pre zmenu ju uprednostnil predsa len pred praxou – pridal sa k Hensonovi a jeho kultovým americkým TV programom s bábkami („Sesame Street“ + „The Muppet Show“). Oz to u Hensonovho štúdia dokopal na začiatku 80. rokov až k réžii bábkovej fantasy TEMNÝ KRYŠTÁL. Ten bol zároveň jeho režijným celovečerným debutom, aj keď nie samostatným; druhým režisérom bol Henson. Druhý slávny Hensonov celovečerák, LABYRINT s Jennifer Connellyovou a Davidom Bowiem, už Oz nerežíroval (ale daboval). U Hensona, v ktorého firme to napokon dokopal až k miestu viceprezidenta, sa preslávil najmä postavou slečny Piggy; pre TV o nej nakrútil v roku „Temného krištáľa“ snímku THE FANTASTIC MISS PIGGY SHOW (kde spolupracoval s Andym Kaufmanom). Podieľal sa aj na celovečerných dobrodružstvách bábok (THE MUPPET MOVIE či THE MUPPTES TAKE MANHATTAN). Jeho spolupráca s Muppetmi neskončila ani v roku 1990 (kedy Henson umiera). Napr. v roku 1999 sa podieľal na MUPPETS FROM SPACE. Podieľal sa i na dobrodružstve MUPPET TREASURE ISLAND Hensonovho syna Briana.
Ako „samostatný“ režisér zaujal v polovici 80. rokov. Aj keď sa stále ešte úplne neoslobodil od bábok. Jednalo sa o úspešný remake hororového muzikálu zo 60. rokov LITTLE SHOP OF HORRORS. Tu sa okrem jednej bábkovej rastlinky, kto videl vie o nej svoje, objavil celý zástup hercov úzko zviazaných s 80. rokmi americkej kinematografie (Rick Moranis, Bill Murray, Steve Martin, John Candy, James Belushi). Film bol nominovaných na dvoch Oscarov, vrátane najlepších trikov. Ozovým prvým filmom, kde už neboli bábky, bola komédia s Michaelom Caineom a Steveom Martinom DIRTY ROTTEN SCOUNDRELS. Klasickým príkladom komédie tohto desaťročia je nasledovný A ČO BOB? Tu si Bill Murray zahral otravného pacienta netrpezlivého psychológa (Richard Dreyfuss). Tento film Frank nakrútil po tom, čo bol ako čoraz známejší „nie veľký nadšenec živých hercov“, vyradený z réžie „Morských víl“.
Po priemerne úspešnej komédii HOUSE-SITTER s osvedčenými komikmi (Steve Martin, Goldie Hawnová) zabodoval Oz v polovici 90. rokov snímkou THE INDIAN IN THE CUPBOARD, kde malému chlapcovi ožije jeden z jeho darčekov (plastikový indián). K civilnému filmu sa vracia 1997 snímkou IN A OUT s na Oscara nominovanou Joan Cusackovou ako snúbenkou sympatického učiteľa (Kevin Kline), o ktorom sa kvôli jeho niekdajšiemu študentovi (Matt Dillon) prevalí homosexuálna nátura. Koncom 90. rokov sa Oz vracia ako režisér v plnej sile TRHÁKOM PÁNA BOWFINGERA so Steveom Martinom a Eddie Murphym. Že dokáže aj nie prioritne komediálny žáner dokázal dať v heist movie THE SCORE dokopy hereckých zástupcov troch generácií: Marlona Branda, Roberta DeNira a Edwarda Nortona. Jeho entým režijným počinom je adaptácia hororovej knihy (film sa ale nesie v komediálnom duchu) Iry Levina STEPFORDSKÉ PANIČKY s Nicole Kidmanovou a Matthewom Broderickom v hlavných úlohách.
Veľkú príležitosť mu v 80. rokoch ponúkol George Lucas, poveriac ho stvorením a „oživením“ majstra Jediov, malého mužíčka menom Yoda, v sérii „Hviezdnych vojen“ s podtitulom IMPÉRIUM VRACIA ÚDER(v „Novej nádeji“ ešte nevystupoval). V trojke (vlastne šestke), JEDIHO NÁVRATE, sa Yoda už len mihol. Veľký priestor dostal však v rokoch 1999 – 2005, keď sa Lucas vďaka novým technológiám pustil do pokračovania hviezdnej trilógie. Keďže sa jednalo o pred-pokračovanie slávnej sci-fi trilógie, Yoda sa v nej objavil mladší a na väčšom priestore. Avšak aj komplet digitálny. Oz ho však i naďalej daboval a na postave sa podieľal i ako hlavný konzultant.
A na koniec Frank Oz ako herec. Jedná sa len o občasnú prácu, prevažne pre kamarátov. Resp. jedného z nich, režiséra a producenta Johna Landisa. Hral vedľajšie roličky v množstve jeho filmov, či už ladených do rodinnej komédie (THE BLUES BROTHERS, SPIES LIKE US) alebo hororu (AN AMERICAN WEREWOLF IN LONDON, INNOCENT BLOOD).
Tento postarší pánko v okuliaroch a so šedivou briadkou a plešinkou je od roku 1979 ženatý s ilustrátorkou Robin Garsenovou, získal niekoľko cien. Za „The Muppet Show“ aj s ostatnými tvorcami cenu Emmy (+ tri nominácie) a o dvadsať rokov neskôr cenu American Comedy Awards za celoživotné dielo.