Biografia
Christopher Paul Tucker v sebe objavil komediálne nadanie už počas štúdia na strednej škole. Popri ňom si vychutnával aplauz v kabaretoch. Tým zostáva verný aj ako 20-ročný. S tým rozdielom, že sa presťahoval do L.A.. Tu je väčšia šanca, že ho zaregistrujú potrební ľudia. Stalo sa - všimlo si ho HBO a o zábavu, zamestnanie, popularitu a výplatu bolo postarané (napr. seriál HANGIN´ WITH MR. COOPER alebo černošská obdoba „Saturday Night Live“ IN LIVING COLOR).
Vo filme debutoval snímkou Erica Meza HOUSE PARTY 3. Popularitu mu priniesla už ďalšia rola, keď ho v polovici 90. rokov režíroval F. Gary Gray po boku hrajúceho rapera Icea Cubea vo FRIDAY. Dnes už slávni černošskí režírujúci bratia Hughesovci („Z pekla“) ho obsadili do svojich MŔTVYCH PREZIDENTOV a v roku 1997 ho oslovil Luc Besson, režisér „Magickej hlbočiny“. V jeho splnenom detskom sne PIATY ELEMENT si Tucker zahral rolu šitú na mieru: ukecaného rozhlasového moderátora Rubby Rhoda, nedobrovoľne sprevádzajúceho skupinu hrdinov (Bruce Willis, Milla Jovovichová, Ian Holm) na ceste za záchranou sveta pred Absolútnym Zlom. Zaujímavou alternatívou bola ešte toho roku spolupráca s Quentinom Tarantinom na jeho v čase premiéry prehliadanej JACKIE BROWNOVEJ. Prím tu hrali Pam Grierová, Robert Forster, Robert DeNiro a Samuel L. Jackson. Ale kto by zabudol na „prepusteného“ podvodníčka Beaumonta Livingstonea, svojim uväznením komplikujúcim gangsterský život posledne menovanému? Za zmienku stojí aj buddy dvojka, ktorú stvoril s Charlie Sheenom v sitcomovo ladenej krimi REČ PEŇAZÍ.
Najdôležitejším filmom jeho kariéry zatiaľ zostáva akčná komédia Bretta Ratnera RUSH HOUR. S Ratnerom sa Tucker stretol už v „Reči peňazí“. V ich druhom spoločnom projekte stvoril pár s akrobaticky ladeným Hongkončanom Jackiem Chanom, toho času zabývaným v Hollywoode. Ako duo nezlúčiteľných policajtov, pátrajúcich v Amerike po zločineckom syndikáte a unesenej dcérke čínskeho diplomata, si padli do noty a ukecaný a piskľavý Tuckerov James Carter tvoril presnú protiváhu akrobatickému Chanovi. Diváci od sviežeho spojenia Hongkong + Hollywood šaleli nadšením a z filmu urobili hit. Sequel na seba nechal ale prekvapivo čakať až tri roky, keď takmer identický tím nakrútil RUSH HOUR 2 z nemalej časti sa odohrávajúcou v Číne. K hercom pribudla mladučká Ziyi Zhangová („Tiger a drak“) a diváci znova platili. Kým Chan následne preukázal vzácny talent na tímovú spoluprácu (napr. Owen Wilson), Tucker medzitým začal mnohým divákom pripadať svojim agresívnym hlasovým prejavom otravný. Dokonca aj inak tolerantný Chan nielenže nikdy veľmi nemal rád túto americkú sériu, ale tiež hovoril, že Tucker je arogantný a napriek chémii na pľaci si ako ľudia nerozumeli.
V roku 2005 rozvírila pokojnú hladinu správa, že Chan sa nepekne vyjadril na Tuckerovo konto vo chvíli, keď ten podmienil svoju účasť na trojke nárokom na zvýšenie honoráru. Chan vtedy povedal, že Tucker by mal byť trochu skromnejší, lebo za posledných sedem rokov nakrútil len dva filmy a obidva boli „Rush Hour“. Nakoniec sa ako Tucker, tak i Chan s Ratnerom upísali a akiste si všetci prídu na pekné peniaze. Len Tucker na 20 miliónov (za jednotku inkasoval tri) a 20% z celkovej tržby. Dodajme, že Chris Tucker, ktorého si často mýlia s umiernenejším Chrisom Rockom („Smrtonosná zbraň 4“), bol (pred Steveom Martinom) v hre o rolu popleteného inšpektora Clouseaua.