Biografia
Floridčan Brett Ratner, režisér, scenárista, producent, herec. Mnohí diváci ho nemajú radi za to, ako si uľahčuje prácu, až príliš sa spoliehajúci na chémiu medzi hercami namiesto prepracovanejšieho scenára či osobitejšieho režisérskeho štýlu.
Ako osemročný dostal kameru. Prvé očarenie filmami sa dostavilo vo chvíli, keď s matkou išli okolo miesta, kde práve Michael Mann režíroval epizódu seriálu „Miami Vice“. Práve Mannov neskorší film, „Lovca ľudí“, mal v roku 2002 nakrútiť ako remake. Postupne vo filmovaní našiel takú záľubou, že upustil od sna stať sa doktorom alebo právnikom, čo bol aj tak skôr sen jeho babičky a deda. Zapísal sa na New York University's Tisch School of Arts, idúc v šľapajach jej dávneho študenta Martina Scorseseho. Štúdium úspešne skončil, stanúc sa jej najmladším absolventom. Ako sám priznáva s odstupom času, „bol som príšerný študent. namiesto učenia som neustále nakrúcal filmy a premietal ich spolužiakom“. Z jeho krátkometrážnej tvorby spomeňme cenený WHATEVER HAPPENED TO MASON REESE, ku ktorému si aj napísal scenár.
Prvý krát na seba upozornil hneď svojim režijným debutom, buddy movie komédiou s Chrisom Tuckerom a Charliem Sheenom REČ PEŇAZÍ. Nemal ani tridsať. Aj jeho ďalšie snímky ťažili zo žánru buddy o dvojici rozhádaných, ale okolnosťami k spolupráci donútených mužov striedajúcich akciu s humorom. Znova Tucker, tento krát ale ešte drastickejšia kombinácia, konkrétne s Hongkončanom Jackiem Chanom. Po závratnom úspechu ich RUSH HOUR (1998), v ktorej Chan prichádza ako inšpektor Lee do Ameriky pátrať po unesenom dievčatku, nakrútil Ratner po troch rokoch pokračovanie. RUSH HOUR 2 publikum zahrnulo natoľko vysokou tržbou (dej sa preniesol do Hongkongu a hrala v ňom hviezda „Tigra draka, Zhang Ziyiová), že sa začalo hovoriť o tretej epizóde. K nej v najbližších rokoch nedošlo kvôli Ratnerovej vyťaženosti a Tuckerovmu dohadovaniu sa so štúdiom New Line o najvyšší honorár. Situácia sa nakoniec uzatvorila s úspechom a na rok 2007 bola ohlásená premiéra RUSH HOUR 3 v osvedčenej kombinácii Ratner–Chan–Tucker.
V roku 2002 bol poctený (po rodinnej vianočnej komédii OTEC RODINY s Nicolasom Cageom) zodpovednosťou za ďalší vývoj kultovej trilerovej postavy z pera Thomasa Harrisa, elegantného psychiatra, ľudožrúta Hannibala „Kanibala“ Lectera (Anthony Hopkins). V produkcii Dina DeLaurentisa vznikol remake Mannovho trileru z roku 1986 - ČERVENÝ DRAK. Mladý agent FBI (Edward Norton) pátra po sériovom vrahovi (Ralph Fiennes) a vo vedľajších úlohách mu sekundujú hviezdy Harveyho Keitela, Phillipa Seymoura Hoffmana či Emily Watsonovej. Snímka sa napriek očakávaniam nedočkala takého jednoznačného prijatia, ako „Mlčanie jahniat“ Jonathana Demmea a nestala sa ani takou zvrhlosťou ako „Hannibal“ Ridleyho Scotta. Sám Ratner bol počas nakrúcania pod tlakom z toho, že na režisérskej stoličke nahradí práve takéto formátu svetovej kinematografie. Štúdio si ho vybralo pre jeho špecializáciu na rodinnejšie projekty, aby „som vniesol do témy niečo civilné“.
Samostatnou kapitolou je jeho kvázi súperenie s úspešnejším (prevažne po umeleckej stránke) rovesníkom Bryanom Singerom. Ten mu najskôr vyfúkol réžiu „X-Menov“ a následne „Supermana“ komiksového nakladateľstva DC Comics. Kruh sa uzavrel v roku 2006. Počas neho mal premiéru nie len Singerov „Superman“, ale aj Ratnerových X-MEN 3. Na nich vystriedal práve „Supermana“ pred tretími X-Menmi uprednostniaceho Singera. Vyrojili sa dohady, do akej miery sa Ratnerovi podarí naviazať na Singerovu vysoko nastavenú latku zábava / inteligencia. Vysoký rozpočtom, pestrá galéria hrdinov a údajné zakončenie trilógie (t.j. temné vyznenie, v ktorom si nemôže byť žiadna z postáv, ani hlavná, istá prežitím) upokojili fanúšikov komiksového sveta. BR nahradil pôvodne zamýšľaného Matthewa Vaughna.
Okrem týchto hitov má BR na konte napr. televíznych PARTNERS, neúspešnú zlodejskú romancu so Salmou Hayekovou, Pierceom Brosnanom a Donom Cheadleom PRI ZÁPADE SLNKA (nahradil pôvodne plánovaného Johna Stockwella) a režisérske hosťovanie v seriáli z väzenského prostredia PRISON BREAK. Toho času ho objavil hudobný producent Russel Simmons a BR v tomto období spolupracoval s celou plejádou hudobných hviezd, s ktorými nakrúcal ich videoklipy. Pre speváčky Mariah Careyová nakrútil „Heartbreaker“, pre Madonnu „Beautiful Stranger“ atď. Ako herca ste ho mohli vidieť v roličke DePalmaovho SCARFACE. Jeho menej nápadná práca (účasť v režisérskom spolku Chrysalis Foundation, pomáhajúcim bezdomovom, či vydal knihu „Naked Pictures of my Ex-Girlfriends“ od Marka Helfricha) ho ukazujú v inom, zaujímavejšom svetle.