Biografia
Podobne ako Jan De Bont alebo Andrzej Bartowiak, i Newyorčan Sonnenfeld – v žilách mu mimochodom koluje židovská krv – je známy, ako bývalý špičkový hollywoodsky kameraman, so striedavými úspechmi od určitej chvíle vyraziaci na cestu režiséra blokbusterov s riadnou dávkou čierneho, cynického, miestami takmer vyložene morbídneho humoru (narodil sa prvého apríla 1953). Vyštudoval kameramanské umenie na Newyorskej univerzite. Prvé skúsenosti v tomto smere zberal vďaka reklamám, pornu a dokumentom („In Our Water“ bol 1982 nominovaný na Oscara).
Ako kameraman celovečerných filmov sa Barry podieľal na samých špičkových filmov od slávnych režisérov. Nebol mu cudzí drsný humor (De Vitova VYHOĎ MATKU Z VLAKU), chlapčenské huncútstva (Marshallovej VEĽKÝ s Hanksom) ani koňská dávka thrilleru a romantiky, oboje v réžii Roba Reinera (KEĎ HARRY STRETOL SALLY, MISERY). V začiatkoch pomáhal aj bratom Coenovcom. Obstál v ich drsných debutoch (ZBYTOČNÁ KRUTOSŤ), komédiách (ZMÄTKY V ARIZONE) aj gangsterkách (MILLEROVA KRIŽOVATKA). Spájalo ho s nimi viac ako profesionalita; boli spolužiakmi na univerzite.
Kameramanskú fušku zakončil s pomocou „Misery“ a oslávil to už rok predtým svadbou so Susan Ringoovou (sú spolu dodnes). Režijne debutoval 1991 adaptáciou čierno-bieleho seriálu ADDAMSOVA RODINA, šialeným príbehom o jednej takej normálne nenormálnej rodinke (Anjelica Hustonová, Raul Julia, Christina Ricci, atď.). S takmer identickým úspechom sa situácia zopakovala o dva roky neskôr ADDAMSOVOU RODINOU VALUES. Ďalší diel nenakrútil údajne len preto, že Julia umrel a Ricciová vyrástla. Medzi týmito dvoma dielmi nakrútil zabudnutú romantickú komédiu FOR LOVE OR MONEY. Úspech – aj keď iba v Amerike – dosiahol adaptáciou knihy Elmorea Leonarda CHYŤTE HO! Keď sa príbeh po desiatich rokoch dočkal sequelu („Be Cool“), režíroval už F. Gary Gray. „Chyťte ho!“ nakrútil v roku 1995, čiže rok po tom, čo vznikol „Forrest Gump“, ktorého réžiu Barry odmietol. Napokon zliezlo aj z nakrútenia životopisného filmu o boxerovi Muhammadovi Alim. Ten v roku 2001 nakrútil s jeho dvorným Willom Smithom Michael Mann.
Ešte väčší úspech, ako s morbídnou rodinou, slávil Barry adaptáciou pôvodne temného komixu Lowella Cunninghama MUŽI V ČIERNOM. S bombastickou pomocou trikárov z ILM, Stevenom Spielbergom na poste šéfa výroby a s netypickým hereckým obsadením (Tommy Lee Jones & Will Smith) stavil na pestrú galériu mimozemšťanov, buddy humor a svieže nápady. Tie vyplývali z faktu, že medzi nami tajne žijú mimozemšťania a len hŕstka vyvolených o tom vie a ich situáciu medzi nič netušiacim obyvateľstvom monitoruje. Závratný úspech snímky sa postaral o to, aby sa okamžite začalo hovoriť o voľnom pokračovaní. To paradoxne prišlo – kvôli finančným požiadavkách hercov, ktorých neoblomné názory pretrvali dlhšie, ako tie v spoločnosti Sony – až v roku 2002. MUŽI V ČIERNOM 2 boli ešte väčšou trikovou a komediálnou jazdou a okrem Michaela Jacksona sa v nej mihol aj Sonnenfeld osobne (je to tá okuliarnatá hlava rodiny, v ktorej obývačke majú muži v čiernom tajne zriadenú zbrojnicu). Film znamenal pre režiséra návrat na pevnú pôdu komerčného úspechu. Toho času totiž za sebou mal bláznivú komédiu BIG TROUBLE. Jej premiéra ale musela byť odložená kvôli tomu, že príbeh pripomínal nedávne udalosti 11. septembra.
Naštartovanú kariéru mu koncom 20. storočia takmer zdevastovala absurdná westernová fantasy komédia WILD WILD WEST. V nej sa okrem obľúbeného Smitha spoľahol na hercov, ako sú Kenneth Branagh, Kevin Kline a zadoček Salmy Hayekovej. Dodnes sa vedú spory o to, prečo sa z predraženého projektu stal taký mega-prepadák, často figurujúci v rebríčkoch takých kurióznych nepodarkov, ako je "Batman & Robin". Btw, jedná sa o celovečernú adaptáciu v rokoch 1965 – 1970 vysielaného seriálu.
Barry rád počas nakrúcania omdlieva („Rodina Addamsovcov“) a zvykne mávať aj niečo, čo sa blíži k infarktu („Muži v čiernom 2“). Často si ho – ale len kvôli podobnosti mien – mýlia so „serióznejším“ Barrym Levinsonom. Ako producent sa podieľal napr. na coenovčine PÄŤ LUPIČOV A STARÁ DÁMA alebo na Silberlingovom RADE NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD.