Biografia
Brit Andy „Gollum“ Serkis. Na prvý pohľad tajomný muž, na ktorého výkone stál úspech jednej z najveľkolepejších trilógií kinematografie. V skutočnosti sympatický, 1.74 metra vysoký pohodičkár. V praxi dokázal, že počítačové technológie neznamenajú smrť hercov z mäsa a kostí. Naopak, obe „technológie“ môžu nažívať v symbióze. Preslávil sa až po premiére „Pán prsteňov: Dve veže“. Aj potom bola ešte nejaký čas jeho „ozajstná“ tvár tajomstvom. Toho času bol k zahliadnutiu prevažne na rôznych fantasy conoch s hobitskou partiou okolo Elijaha Wooda.
Keď sa koncom 20. storočia do sveta dostala správa, že Peter Jackson nakrúti za stovky miliónov dolárov na jeden záťah knižnú fantasy trilógiu J.R.R. Tolkiena PÁN PRSTEŇOV, mnohí zatrpknuto dvíhali obočie. Trilógia (Spoločenstvo Prsteňa, Dve veže, Návrat kráľa) sa napokon stala komerčným a oscarovým triumfom. V na postavy bohatom príbehu bol kľúčovou rolou part vraha Gluma, bytosti trpiacej rozdvojenou osobnosťou posadnutá mocným šperkom. Jackson vedel, že Gluma, niekdajšieho Sméagola z ľudu od rieky, nesmie hrať chlapík v maske. Ale zároveň odmietal použitie výlučne trikov.
Výsledné rozhodnutie skončilo uprostred. Gluma hral síce počas nakrúcania napokon Serkis, ale pojem „hral“ nie je úplne na mieste. Prepožičal mu hlas, mimiku aj gestikuláciu, ale mal na sebe oblek s desiatkami senzorov, s ktorých pomocou špecialisti z firmy Weta dodali Glumovi jeho „filmovú“ podobu. Aký mala Serkisova obeta nakoniec vlastne zmysel? Jednak hercom uľahčil prácu (aby nemuseli predstierať, že svojho spoločníka vidia – ako to býva u filmov, kde herci predstierajú súboj s príšerou, ktorej počítačová podoba sa do príbehu dodá až počas post-produkcie) a jednak Glum dostal realistickejší vzhľad. Jacksonovi sa podarilo dodržať sľub; Glum nebol komickou postavičkou ale drogovou troskou. Výsledná kvalita bola natoľko vysoká, že sa počas premiéry „Dvoch veží“ (až v nich sa objavil v plnej kráse) objavila výzva, aby Akadémia vytvorila novú oscarovú kategóriu – Najlepšia počítačová postava. Aj ostatné štúdia uvideli, že táto cesta niekam vedie a v krátkom slede prišiel Dobby v druhom „Harry Potterovi“ a android Sonny v podaní Alana Tudyka v „Ja, robot“. (Za Glumovho predchodcu sa dá pokladať Jar Jar Binks v „Epizóde I“).
KING KONG, remake čierno-bielej klasiky prebehlo znova v Jacksonovej réžii. Príbeh o ozrutnej samotárskej gorile z tajomného ostrova, nešťastne zamilovanej do pôvabnej herečky (Naomi Wattsová) a následne prevezenej do New Yorku v čase Hospodárskej krízy, vyžadoval vysoký rozpočet na množstvo efektov. Najväčším efektom mal byť samotný Kong. Toho sa režisér rozhodol stvoriť rovnako ako Gluma. Vrátane rovnakého herca. Serkis kvôli čo najpresnejšiemu vystihnutiu Kongovho charakteru odišiel do Afriky, kde študoval gorily v prirodzenom prostredí. Snímka získala troch technických Oscarov a Serkis si v nej zahral aj lodného kuchára Lumpyho.
Z A.S. sa stal sa spoľahlivý expert na „korenie“ v podobe vedľajších úloh. Napr. béčko THE ESCAPIST s Johnny Lee Millerom bolo nakrútené 2001, ale do našich požičovní preniklo až 2004 vďaka hercovej stúpajúcej popularite. Zabodoval ako opilec v kladne hodnotenej NONSTOP PARTY Michaela Winterbottoma a hral po boku Heather Grahamovej a Jamesa Purefoya v hororovo ladenom BLESSED. Jeho zatiaľ najvýraznejšou „civilnou“ postavou je šialený zabijak Nemcov Quinn v horore (nakrúcanom v Čechách) DEATHWATCH. Tu si zahral po boku mladého Jamieho Bella („Billy Elliot“). S tým si zahral aj v „Kongovi“.
I tak ale jeho uvoľnenú showmanskú povahu najlepšie vystihuje DVD „Dvoch veží“. Medzi bonusmi je prítomný krátkometrážny film Seana Astina „Dlhý a krátka“ aj „Film o filme: Ako sa nakrúcal Dlhý a krátka“. V tomto vtipne poňatom kvázi dokumente vystupujú z recesie známe tváre LOTRa a aj Andy, dokazujúci, aký má vypracovaný zmysel pre seba zhodenie. Ďalším jeho civilnejším mihnutím je dokument RINGERS: LORD OF THE FANS. Tu vyskočil na diváka vyjadrujúceho sa o trilógii pre potreby dokumentu. Výsledná scénka dokázala hercov zmysel pre humor a improvizáciu...
... A že mu sláva nevstúpila do hlavy. Ostatne, v čase premiéry „Spoločenstva“ mal už zrelých 37 rokov. Je ženatý s herečkou Lorraine Ashbourneovou (mihla sa aj v „King Kongovi“). Má s ňou tri deti.